Rani nacrt “Biblije kralja Džejmsa“, rukom napisan, pronađen je skriven na Univerzitetu Kembridž u Engleskoj, a ovaj neočekivani nalaz je označen kao jedno od najznačajnijih otkrića u savremenoj istoriji.
Rukom napisan nacrt je pronađen nakon je bio pogrešno zabeležen u arhivi, i zbog toga je decenijama bio neotkriven.
Stručnjaci su ovu knjigu potvrdili kao rani rad “Biblije kralja Džejmsa“, koja je i dalje najprodavanija knjiga u istoriji, a da ne pominjemo i jedno od najuticajnijih i najčitanijih knjiga širom sveta.
Ovo otkriće je pozdravljeno kao konačan dokaz da je Biblija zapravo delo fikcije napisano od strane ljudi, a ne “Božija reč“. Ovaj rukopisa pokazuje proces revidiranja, uređivanja, a zatim i još dodatnog pisanja, kažu stručnjaci koji sada analiziraju tekst.
“Biblija kralja Džejmsa“, ili jednostavno autorizovana verzija, je engleski prevod hrišćanske Biblije za Crkvu Engleske, koja kombinuje knjige iz Starog i Novog zaveta, kao i druge hrišćanske spise.
Beleške i komentari u nedavno otkrivenom nacrtu ove knjige pokazuju kako su “najbolji delovi“ odabrani iz originalnih knjiga, a zatim ulepšani, preuveličani ili prepisani kako bi bili “čitljiviji“.
Postoje i indikacije da su delovi napisani po naređenjima kralja. Ovi delovi su izgledali kao da su usmereni na to da se u “obične“ ljude usadi verovanje da je hijerarhija vladajućih elita opravdana.
Beležnicu koja je sadržala ovaj nacrt je pronašao američki naučnik Džefri Alan Miler, vanredni profesor engleskog na Državnom univerzitetu Monkler u Nju Džerziju, koji je svoje istraživanje objavio u članku u “The Times Literary Supplement.“
Miler je istraživao esej o Semjuelu Vardu, jednom od prevodilaca kralja Džejmsa, i nadao se na će u arhivi pronaći nepoznato pismo.
Iako se može reći da je svakako postigao taj cilj, on definitivno nije očekivao da pronađe najraniji nacrt Biblije kralja Džejmsa – koji sada daje nove uvide u način na koji je Biblija konstruisana.
Prvo je naišao na običnu beležnicu, ne znajući šta je to, jer je bilo netačno označeno. Zato je niko do sada nije pronašao.
Knjiga je 1980-ih godina bila kategorizovana kao biblijski komentar “stih po stih“ sa “grčkim rečima i nekim jevrejskim beleškama“.
Kada je uzaludno pokušavao da otkrije na koje se odlomke u Bibliji odnosi komentar, shvatio je da to uopšte i nije komentar – to je bio rani nacrt jednog dela Biblije kralja Džejmsa.
Нема коментара:
Постави коментар